Mi is a lökéshullám terápia (ESWT)?
A testen kívüli lökéshullám terápia (Extracorporeal Shock Wave Therapy - ESWT) egy olyan kezelési technológia, mely forradalmian forradalmian megváltoztatta a klinikai szakemberek szemléletét a lágyszöveti sérülések kezelését illetően.
Az olyan sérülések esetén, melyekre a páciens állapotát nem javította a hagyományos fizioterápia vagy más konvencionális beavatkozások, a testen kívüli lökéshullám terápia bizonyította hatékonyságát az invazív sebészeti beavatkozások egyetlen és hatékony alternatívájaként.
A lökéshullám terápiával kezelhető leggyakoribb ortopédiai indikációk

Calcified tendinitis / supraspinatus tendon (meszes váll, krónikus vállfájdalom) |
Radial / ulnar humeral epicondylitis (tenisz- vagy golfkönyök) |
Achillodynia (Achilles-ín fájdalom) |
Patellar chondropathy , patellar tendinitis (patella porcszövet bántalom, patellacsúcs szindróma) |
Anterior tibial syndrome (sípcsont elülső részének csonthártya irritációja) |
Trochanteric tendonitis (tompor íngyulladás) |
Plantar fasciitis / heel pain / heel spur (talpi fascia gyulladás, sarokfájdalom, sarkantyú) |
Chronic enthesopathies in general (krónikus ínszalag- ízületi tok irritációk, gyulladások) |
Acute and chronic cervical / lumbar pseudoradicular syndrome (akut és krónikus nyaki és ágyéki ideggyök szindróma) |
Acute and chronic dorsalgia (akut és krónikus hátfájdalom) |
Recurrent muscle pain in the upper or lower leg (visszatérő izomfájdalom az alsó és felső lábszárban) |
Metatarsalgia (a lábfej középtáji fájdalma) |
Pseudarthroses Álizület |
Superficial trigger points (felületi trigger-pontok) |
Deep-sited trigger points (mélyen fekvő trigger-pontok) |
Shock wave acupuncture (lökéshullám akupunktura) |
Miként működik?
A lökéshullám fizikai jellemzői
Lökéshullám keletkezik a környezetünkben robbanáskor, villámláskor, vagy pl. amikor a repülőgépek átlépik a hangsebességet. A lökéshullám akusztikus hullám, amely a környezeti nyomáshoz képest nagy és meredek felfutású amplitúdóval jellemezhető. Ezek az akusztikus hullámok a keletkezési helyüktől nagy távolságra is képesek energiát átvinni, mely energia kiválóan hasznosítható a gyógyászatban.
A lökéshullámokat 1975. óta használják nagy sikerrel az egészségügyben.
Eredetileg vesekő zúzásához fejlesztették ki a technológiát, de felfedezték, hogy "mellékhatásként" (side effect) a különböző ortopédiai elváltozások fájdalomterápiájában is hatékonyan alkalmazható. A folyamatos kutatások és fejlesztések eredményeként mára klinikai tanulmányok bizonyítják a lökéshullám terápia hatékonyságát urológiai, ortopédiai, neurológiai, bőrgyógyászati és szépészeti felhasználásban. A modern fájdalomterápiában a mesterségesen létrehozott lökéshullámok a test felszínén sérülést nem okozva áthatolnak, és az előre meghatározott területen fejtik ki jótékony hatásukat.
Egy kis fizika...
Lökéshullám keletkezik a környezetünkben robbanáskor, villámláskor, vagy pl. amikor a repülőgépek átlépik a hangsebességet. A lökéshullám akusztikus hullám, amely a környezeti nyomáshoz képest nagy és meredek felfutású amplitúdóval jellemezhető. Ezek az akusztikus hullámok a keletkezési helyüktől nagy távolságra is képesek energiát átvinni, mely energia kiválóan hasznosítható a gyógyászatban.

Nyomáshullám létrehozása
Az előzőekben leírt fókuszált lökéshullámokon túl, ma a modern gyógyászatban különböző tulajdonságú nyomáshullámokat is használnak. Amíg a lökéshullám tipikusan a közvetítő közeg sebességével terjed (puha szövetek esetén kb. 1500 m/s), a nyomáshullámot általában a szilárd testek ütközése hozza létre néhány méter / másodperces (kb. 5-20 m/s) becsapódó sebességgel, messze a hangsebesség alatt.
Az ütköző test mozgása az érintkezési pontnál transzformálódik a szövetbe, ahonnan minden irányba terjed, mint egy ”sugár irányú” (radiális) nyomás hullám.

Biológiai hatások
A vesekövek összezúzása mellett az alacsony energiájú lökéshullámok bizonyítottan hatékonyak az idegek ingerlésében, az anyagcsere és keringés stimulációjában, valamint tartós fájdalomcsillapító hatásuk van. A lökéshullám terápiának számos indikációja ismert, főként az olyan fájdalmas betegségek kezelésére alkalmas, mint például a tendinosis calcarea, plantar fasciitis, epiconylitis.
A lökéshullám sokféle módon hat az élő szövetekre: Az akusztikus ellenállást mutató szövetfelszínekre mechanikus hatást gyakorol. A folyadékbázisokban az elsődleges hatása a spontán összeeső buborékok képződése, amely, NO és egyéb fontos ionok felszabadulását váltja ki. Mindezek következményei a sejtmembránok ioncsatornáinak aktiválódása, az erek újraképződése, továbbá az endothelialis növekedési faktor felszabadulása.